Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Новини:

Автор Тема: Открити грешки в првода на J4.  (Прочетена 1245 пъти)

Неактивен Илко Йорданов

  • Търсач на знания
  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 4
  • Репутация: +1
Открити грешки в првода на J4.
« -: 30 Септември, 2022, 18:47:26 »
0
Здравейте!

Открих грешки в превода на Joomla! 4 на български език, отнасящи се до датата и времето на публикациите и до ползването на полето «Календар» на български език. Поправих тези грешки на моя тестов сайт и сега всичко при мен работи добре. С кого да споделя тази информация за да проверят преводачите описаните грешки и да направят корекции в нужните файлове?

Неактивен Пламен

  • Преводач
  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 276
  • (plp)
  • Репутация: +12
Re: Открити грешки в првода на J4.
« Отговор #1 -: 01 Октомври, 2022, 10:13:15 »
0
Ако се отнася до имената на месеците - да, в превода са с главни букви, мисля, че така са останали от един много стар превод.
Официалният превод на Joomla 4 e тук: https://joomla.crowdin.com/u/projects/18/l/bg
За Joomla 3 - https://crowdin.com/project/joomla-cms

Неактивен Илко Йорданов

  • Търсач на знания
  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 4
  • Репутация: +1
Re: Открити грешки в првода на J4.
« Отговор #2 -: 01 Октомври, 2022, 12:49:11 »
+1
На това не съм обърнал внимание. Мисля, че и така не е зле.
Намерих грешки във файла /language/bg-BG/joomla.ini.
В режим редактиране на статия на български език, тези грешки показват грешна година и час в полетата за първоначално създаване и публикуване на статията. При въвеждане на коректна дата или при опит за промяна на някоя от датите за създаване, публикуване и промяна на статия на български език, системата дава грешка при запис на статията. По-долу съм посочил грешните данни, като зачертани и до тях съм написал правилните:

411 DATE_FORMAT_LC4="Y-m-d" "d.m.Y"
412 DATE_FORMAT_LC5="Y-m-d d.m.Y H:i"
413 DATE_FORMAT_LC6="d.м.Y (има буква на кирилица) d.m.Y H:i:s"
414 DATE_FORMAT_JS1="y-m-d" "d.m.Y"

Същите грешки трябва да се оправят и във файла /administrator/language/bg-BG/joomla.ini:

834 DATE_FORMAT_FILTER_DATETIME="d.м.Y d.m.Y (буква на кирилица) H:i:s»
835 DATE_FORMAT_JS1="y-m-d" "d.m.Y"
840 DATE_FORMAT_LC4="Y-m-d" "d.m.Y"
841 DATE_FORMAT_LC5="Y-m-d d.m.Y H:i"
842 DATE_FORMAT_LC6="d.м.Y (има буква на кирилица) d.m.Y H:i:s"

Освен това има и грешка в ред 21 на файла /language/bg-BG/langmetadata.xml.

Тази грешка може да се види във формата за регистрация на нов потребител с включена добавка Потребител - Профил. Календарът за автоматично въвеждане на рождената дата на потребителя не работи заради написаната на кирилица дума «григориански» в ред 21. Аз я поправих на «gregorian» и календарът заработи.

21 <calendar>григориански</calendar>
21 <calendar>gregorian</calendar>

Направих в същия файл още две корекции. Добавих след bgr_BGR, още няколко варианта в поле 18

<locale>…..bgr_BGR, bg_BG, bg-bg, bg_bg, bg, bulgarian, bulgarian-bg</locale>

 Промених също и параметъра на поле 19 от 0 на 1.

19 <firstDay>1</firstDay>

но някой специалист трябва да прецени дали тези последни две корекции са правилни.
« Последна редакция: 01 Октомври, 2022, 12:54:05 от Илко Йорданов »


Неактивен svemar

  • Задържал се
  • *
  • Публикации: 81
  • Репутация: +4
    • Произведено в България
Re: Открити грешки в првода на J4.
« Отговор #3 -: 03 Октомври, 2022, 21:07:09 »
+1
d.m.Y корекциите са направени. Разрових превода за грешна подредба и на други места и открих още няколко случая. Още в самото начало се бяхме сблъскали с проблема "Call to a member function format() on bool", предизвикан точно от това. Благодаря за корекциите и специално на Пламен, че намира време и се включи в редакцията на превода! Ако не е проблем се включете в joomla.crowdin.com, че там по-лесно виждам какво сте открили и предложили. От там можете да си изтеглите и най-свежия вариант на превода  :)
"Има достатъчно светлина за онези, които копнеят да видят и достатъчно мрак за онези, които са с обратната нагласа." Блез Паскал