Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Новини:

Автор Тема: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн  (Прочетена 4531 пъти)

Неактивен gerry

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 3
Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« -: 25 Януари, 2019, 11:55:31 »
Здравейте,

Не знам дали въпросът ми е за тук, но ще попитам. Ако прецените, че не е моля да го преместите в съответния раздел.

Харесала съм си домейн .bg, който изтича след 1 месец и съм направила заявка за него и в момента се намирам в някаква „опашка“. Прочетох общите условия на регистър бг, но не успях да намеря подробна информация какви ще са следващите стъпки.

До колко разбрах има 30 дни гратисен период, в който собственика може да поднови домейна. След изтичането на тези 30 дни и при липса на плащане от страна на клиента би следвало да се дропи и да се предостави на първия наредил се на „опашката“, а ако той не заплати в рамките на следващите 30 дни то се предлага на следващия и т.н.

Въпросът ми е как мога да видя колко хора има на тази „опашка“ и аз на кое място съм в нея?

Защото в момента нямам никаква идея дали има друг освен мен на „опашката“ и аз на кое място съм в нея…

От къде мога да получа подобна информация, защото иначе всичко е много съмнително с тази „опашка“, ако няма ясна информация, кой, кога, къде се намира в нея…

Благодаря ви предварително.

Неактивен Уеб дизайн Seo

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2818
  • 3D Web Design - разработка на добавки за Joomla
    • 3DWebDesign
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #1 -: 25 Януари, 2019, 14:53:29 »
Не можеш да видиш колко са и кои са. Не можеш и да се изкачиш - предлагат го на всеки от опашката, изкачваш се по опашката, чак когато някой се откаже и не плати.

Тъпотията е зверска с тия БГ домейни - отваря толкова място за манипулации от спамери, че няма накъде повече. Общо взето дори да си последния малоумник който нищо не разбира, можеш да спечелиш пари от тях - записваш се на опашката за 500, 5000, 5 милиона или колкото намериш бг домейн имена и чакаш някое да изтече, после продаваш.

Не ми е известно другаде да има такава тъпа система.
Практически Joomla курс и обучения. Записване на 0898615736

Неактивен gerry

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 3
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #2 -: 25 Януари, 2019, 15:17:13 »
Напълно съм съгласна с това, че е пълно безумие това с тези опашки, но още по фрапиращото е, че няма никаква прозрачност в целия процес.
  • Колко хора има на тази опашка?
  • Ти на кое място си?
То реално без тази информация определени приближени лица ще взимат всички домейни дори да си на опашката преди тях. Как ще докажеш, че си бил преди тях… след като такава информация липса…

И аз не знам да съществува подобна процедура никъде другаде, нито за gTLD, нито за ccTLD.

Интересно ми дали някой е отнасял този казус до КЗП и КЗК и ако да, то тогава какво е тяхното становище...


Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
    • MyWeb1
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #3 -: 25 Януари, 2019, 20:51:15 »
Има логика в това:
Напълно съм съгласна с това, че е пълно безумие това с тези опашки, но още по фрапиращото е, че няма никаква прозрачност в целия процес.
Да не ги продават на някакъв скрит търг? Но ако беше така, чеше да има въпрос - колко даваш  8) 8)
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен Георги Георгиев

  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 486
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #4 -: 31 Януари, 2019, 07:01:23 »
Регистратора още ли е собственост на Славов от Варна (FirstBBS)  ?

http://www2.tu-varna.bg/tu-varna/index.php/novini/zhivotat-v-tu/634-tu-varna-svarza-balgariya-kam-internet-predi-30-godini
« Последна редакция: 31 Януари, 2019, 07:09:56 от Георги Георгиев »

Неактивен gerry

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 3
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #5 -: 31 Януари, 2019, 11:41:56 »
Има логика в това:Да не ги продават на някакъв скрит търг? Но ако беше така, чеше да има въпрос - колко даваш  8) 8)

Не, няма такъв търг. Поне в общите им условия няма така информация.
Просто се нареждаш на някаква опашка, до която информация има само и единствено Регистър БГ.
Само те знаят колко хора има на опашката и кой на кое място е в нея 8)
Тоест ако е хубав домейна и ти си на първо място отиваш назад и той остава за някой техен човек, ходи доказвай после нещо…
В западния цивилизован свят има много фирми, които предлагат услугата backorder за домейни. Когато изтече даден домейн се освобождава за регистрация и е на принципа най-бързи печели, без опашки, без резервации и глупости. При положение, че дадена фирма успее да го „хване“ и регистрира първа се предоставя на човека, който го е заявил. Ако има повече от 1 човек, то тогава се отива на явен публичен търг (в по-редки случай има и таен).
Всичко се вижда и е прозрачно, но ние не ги обичаме тези публични неща и затова сме въвели прецедент в регистрацията на домейни :D

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #6 -: 06 Февруари, 2019, 04:03:56 »
Оооо вие не знаете че като изтече гратисния период не се преминава автоматично към следващия на опашката.... Трябва да им пишеш да го направят ръчно... правят го и чакаш още 30 дни... след това пак им се обаждаш да пуснат следващия на опашката, така че ако искаш някой домейн седиш реално на опашката и питаш абе какво стана.... така ако има 30 човека на опашката ще чакаш около 3 години за домейна, колкото и да е свободен
Онлайн магазин за фототапети

Неактивен Уеб дизайн Seo

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2818
  • 3D Web Design - разработка на добавки за Joomla
    • 3DWebDesign
Re: Регистрация на изтичащ (.bg) домейн
« Отговор #7 -: 06 Февруари, 2019, 11:06:27 »
Пълен смях. Ето защо НЕ работя с BG домейни. Продавам професионално домейни от вече над 2 години (мога да се издържам дори само от това) и си работя чудесно с всички други видове, ако знаеш как да го правиш, можеш да печелиш много пари. А БГ домейните съм ги оставил на спамерите :)
Практически Joomla курс и обучения. Записване на 0898615736