Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Новини:

Автор Тема: Търсачка от база данни  (Прочетена 1892 пъти)

Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Търсачка от база данни
« -: 30 Март, 2016, 10:53:24 »
0
Здравейте, трябва да изградя търсачка чрез падащо меню със стойности от базата данни.
Дали се намира модул чрез който да се изгради това на сайта. Търсих информация в интернет, но за мое съжаление ударих на камък.

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #1 -: 30 Март, 2016, 11:18:54 »
0
Колега не става много ясно какво искаш да постигнеш. Моля опиши казуса за да могат колегите и аз да ти помогнем.
Каква е логиката търсачката да е от падащо меню?
Да не би да имаш в предвид филтри за някакъв продукти/ каталог?
----------------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!!  (beer)
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин

Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #2 -: 30 Март, 2016, 11:30:13 »
0
Здравейте, моля за извинение ако въпроса ми не е бил ясен. Искам да направя търсачка в едно от менютата на сайта която да дава инфо при избиране от съответното поле на определена предварително зададена стойност. Дали има някакъв модул за тази цел, или се изгражда посредством PHP.


Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #3 -: 30 Март, 2016, 12:26:20 »
0
Да според мен би следвало да са филтри за каталог. Целта на търсачката направена по този начин е да се улесни потребителя на сайта при търсене.

Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #4 -: 30 Март, 2016, 14:39:36 »
0
На какво ще изгражда каталога?
//трябва да е някакъв компонент, защото вграденото съдържания няма добри подобни функции?
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #5 -: 30 Март, 2016, 21:05:01 »
0
Падащите менюта предполагат конкретни текстови класификации.
Да си призная не съм на 100% сигурен какво искаш да направиш, но ще импровизирам.
Ако ползваш К2 за основа на каталог, би могъл да се заиграеш с таговете (етикетите). Слагаш характеристиката, която искаш да се вади като етикет в статията. След това си правиш връзка към етикет "хххххх" в менюто (падащото меню).
Принципно най-добре е да се ползват филтри за К2/VM/HikaShop или др. компонент.
Филтрите в последствие могат да се визуализират като падащо меню, чек бокс, радио бутон... поле за търсене и др.
----------------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!!  (beer)
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин

Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #6 -: 30 Март, 2016, 22:16:19 »
0
Много благодаря за отговорите и предложенията ви, ще ги проверя като функционалност дали биха ми свършили работа. Проекта е за сайт на транспортна фирма, търси се функционалност за избор на дестинации и наличните варианти в дадена посока. Да кажем нужно е да има избор за град и дата. Намерих при търсене два модула единия платен, другия безплатен. Не зная дали бих могъл да ги спомена в коментара си, надявам се по опитните колеги да ми помогнат с информация за това. При безплатния модул се изисква всичката информация да е в отделни статии, твърде време отнемащ процес според мен. Надявам се да има някакви модули или шаблони който биха били по удачен вариант.

Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #7 -: 31 Март, 2016, 01:24:15 »
0
Не зная дали бих могъл да ги спомена в коментара си, надявам се по опитните колеги да ми помогнат с информация за това.

Няма никакъв проблем да казваш и ако има линк към нещото е още по-добре, за да могат съфорумниците да ориентират бързо.
В общи линии колкото повече конкретна информация даваш, толкова е по-голяма вероятността да получиш правелни отговори.
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #8 -: 31 Март, 2016, 15:32:15 »
0
Това което се очаква да се направи е търсачка подобна на тази на автогара София, автогара Русе и така нататък. Това е показал човека за който трябва да се направи проекта. Това е една от основните функционалности която се изисква при изработката. Намерения платен вариант е разширението "JB Bus" newbielink:http://extensions.joomla.org/extension/jbtransport [nonactive], търси се негов безплатен аналог. Това което за момента съм намерил и разучавам е "Drop down article" newbielink:http://extensions.joomla.org/extension/dropdown-articles [nonactive], при него доколкото се ориентирам трябва да правя всяка дестинация в отделна статия. Проблеми там срещам при позиционирането на drop down менютата в хоризонтално положение едно до друго и как ще се получи да се търси по повече от един критерии като филтър.

Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #9 -: 31 Март, 2016, 21:06:58 »
0
Аз поне не се сещам за нещо безплатно.
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #10 -: 31 Март, 2016, 21:32:34 »
0
Миналата година имаше такъв казус, но читав безплатен компонент не намерихме. Колега от форума купи компонента JB Transport, който е преименуван на "JB Bus".
Ето я темата: http://forum.joomla.bg/index.php?topic=652.msg4318#msg4318
------------------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!!  (beer)
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин

Неактивен Валери Радев

  • За малко е тук
  • *
  • Публикации: 6
  • Репутация: 0
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #11 -: 06 Април, 2016, 15:15:55 »
0
Благодаря за отделеното от вас време и за полезните съвети. Явно ще трябва да търся друг начин за конструиране на сайта  :'( след като прочетох темата която сте споделил колега Никитов.

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Търсачка от база данни
« Отговор #12 -: 06 Април, 2016, 16:16:12 »
0
Аз успях да направя 2 линии за няма час. В темата, която съм посочил има дори и скрийнщоти, че работи. Не казвам, че е лесно, но трябва да си последователен и да хванеш елементарната логика. Колегата By Tolis...  не се постара достатъчно и се предаде без бой.
Би могъл да разцъкаш демото на компонета и да се убедиш, че с този компонент може да се постигне поне 80% от функционалността на сайтовете които цитираш дори и някой функции, които не се предлагат.
- Представяне на различни превозвачи
- Маршрути на различни транспортни фирми
- часове на тръгване от всяка точка по маршрута,
- Закупуване на билети онлайн
- Резервация на конкретни места в автобуса
- Отстъпки (за двупосочни билети и за деца под хх години / студенти....)
...
Разбира се ще трябва да се модифицира тук-там!
Цената не е фрапираща за подобна функционалност.
-----------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!!!
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин