Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Новини:

Автор Тема: Превишаване на процесорното време  (Прочетена 3509 пъти)

Неактивен AngelinStoev

  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 271
  • Репутация: 0
    • bg-maistor
Превишаване на процесорното време
« -: 09 Февруари, 2015, 10:22:32 »
0
Здравейте колеги,
искам да си обясня кой са най-честите проблеми един сайт да превишава даденото му от хостинга процесорно време.

До преди половин година съм използвам само половината от предоставеното ми процесорно време, около 50-70мин. (за пояснение ползвам най-високия споделен хостинг план на суперхостинг и ми дават 150мин. процесорно време), от тогава не съм слагал нито нови модули, компоненти или каквото и да е което може товари сайта подобрение. Единствено са се повишили посещенията двойно и повече, както и видените страници (за пояснение дневно средно около 1000 посещения и 7000-8000 видени страници).

Единствените промени са добавянето но нови категории, продукти и статии, което се прави всекидневно!

Едно от нещата което ме притеснява е, че ми се налага да правя повече категории с цел улеснение на работата па сайта за клиентите и това, че един продукт може да се позиционира на 2 или 3 категории. Дали това, че един и същ продукт се намира в 2 или 3 категории може да е проблема за повишеното PHP CPU време.

За пояснение последната седмица по данни на хостинга сайта ми използва PHP CPU време 135.03 мин., MySQL CPU време 40.15 мин. и Общо 175.18 мин. от предоставяни ми Общо 150мин.

Бихте ли ми дали съвет какво мога да направя за оправянето на проблема? Нужно ли е да премина към друг вид хостинг?

сайта е: www.bg-maistor.com

Ако има колега със сериозни познания и свободно време, да ми пише на лично за помощ срещу заплащане!
« Последна редакция: 09 Февруари, 2015, 10:44:32 от AngelinStoev »

Неактивен MOn dsoffn

  • Разбирач
  • *
  • Публикации: 1070
  • Репутация: +22
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #1 -: 09 Февруари, 2015, 11:00:05 »
0
Прочети това

http://blog.superhosting.bg/cpu-statistics-optimization.html

Понеже сега прочетох целия пост  :D ::)
Значи, това че един продукт го има в няколко категории не е проблем и това че имаш много категории също не е проблем, може би оказва някакво влияние, но все едно да не пържиш картофите в тиган щото става много мазно, а в тенджера :) Основния ти проблем идва от увеличилото се потребление. Процесорно време означава времето на процесора да обработи дадена заявка. Да предположим, че аз заявя да отворя продукта X от категория X, аз ще използвам толкова процесорно време за колкото е необходимо да отворя продукта, без значение че този продукт може да го има на още 10 места. От това което казах, следва да си направиш сметка, че колкото повече хора щъкат в сайта ти, толкова повече заявки се правят, а всяка заявка отнема определено процесорно време за да се изпълни. Както споменах има един момент в който е много важно оптимизирането на процесите при зареждане, но всичко си има граници, който не трябва да се преминават, а просто трябва да се подготвим за по - голямото процесорно време.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2015, 11:14:10 от Donbaron.bg »

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #2 -: 09 Февруари, 2015, 17:40:47 »
0
... а просто трябва да се подготвим за по - голямото процесорно време.
Както е писал колегата:
(за пояснение ползвам най-високия споделен хостинг план на суперхостинг и ми дават 150мин. процесорно време)
Това е проблема!
Временно решение може да бъде:
- Включи кеша и компресия до колкото е възможно
- Оптимизация на модули, които извличат динамично съдържание ако има такива - вместо последните 10 продукта да се извличат последните 4 или 6 продукта)
- До колко работа ти върши Zopimchat?  Наличието на подобни модули увеличават многократно времето за зареждане на всяка една страница => Премахването им пести и процесорно време и Гуги ще види, че сайта ти се зарежда по-бързо (2 в 1)
- Включи компресирането на CSS I JS така ще се намали броя на файловете, които се зареждат => По бързо зареждане
- Спецовете ще допълнят още много хитрини
===================
Временно ще има ефект. Месец, година...  След това пак ще дойде време да се повдигне същата тема но вече с име Чужд хостинг / VPS / Cloud / ...
---------------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!! За успешно развиващите се сайтове! (beer)
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин


Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #3 -: 10 Февруари, 2015, 17:02:22 »
0
Ако, сайта е с повишен трафик /*което до някъде е добър показател за ел. магазин*/ е нормално да се вдигне цпу-то
Имал съм случай в който един американски бот обхождаше страшно много магазин с цел да прехваща цени за сравнение.

Освен това, което ти каза Никитов, обърни и внимания и на трафика, било то от потребители или ботове!
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен AngelinStoev

  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 271
  • Репутация: 0
    • bg-maistor
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #4 -: 04 Март, 2015, 13:00:51 »
0
Здравейте колеги,

благодаря за съветите Ви и за помощта на колега от форума :) . Вече процесорното време влезе в рамките на 60-70мин. което е супер за мен. Общо взето проблема беше като и вече сте го описали:

"До колко работа ти върши Zopimchat?  Наличието на подобни модули увеличават многократно времето за зареждане на всяка една страница => Премахването им пести и процесорно време и Гуги ще види, че сайта ти се зарежда по-бързо (2 в 1), Включи компресирането на CSS I JS така ще се намали броя на файловете, които се зареждат => По бързо зареждане.

Сега бих желал да питам за нещо друго :D относно слагането на един продукт в няколко категории. Да кажем, че имам ГЛАВНА КАТЕГОРИЯ 1 и ПОД-КАТЕГОРИЯ 1, ПОД-КАТЕГОРИЯ 2 и ПОД-КАТЕГОРИЯ 3 към нея. Поради сложността на продукта трябва да го има в ГЛАВНА КАТЕГОРИЯ 1/ ПОД-КАТЕГОРИЯ 2 и ПОД-КАТЕГОРИЯ 3. В това положение знам че продукта взима адреса на ГЛАВНАТА КАТЕГОРИЯ като най-високо стояща в структурата!

Въпроса ми е дали това, че един продукт го има в няколко категории, вреди ли на SEO-то, като създава дублирано съдържание и имали начин ако се дублира да се реши проблема?

Благодаря Ви предварително!

Неактивен Nikitov

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1657
  • Ха, НАЗДРАВЕ!!!
  • Репутация: +27
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #5 -: 04 Март, 2015, 14:29:18 »
0
Вярно разсъждаваш, колега! Ще се получи дублирано съдържание. В такива случай трябва да се използва canonical URL, което мисля че и в последната Марта го няма. В Хика-та си го има при всеки продукт.
Тъй като не ми се е налагало да го ползвам като функция до сега няма да мога да ти обясня точно как е правилния начин, но доколкото разбирам идеята е да се каже на Гошо че продукта ххххх е същия като хххх. и да не ти го смята като дублирано съдържание.

Ще помоля колегите с повече опит и SEO спецовете да ме поправят ако греша.
Мисля че трябва да създадеш 2 продукта с еднакво съдържание
- Продукт хххх - главен продукт намиращ се във възможно най-плитка дълбочина (най-горна категория). Неговия адрес е например ../categoria/xxxx
- Продукт ххххх  - вторичен продукт, който може да е в 2, 3 ... 5 категории в зависимост от нуждите. На вторичния продукт му се задава, каноничния URL адрес на главния продукт ../categoria/xxxx

Ще ми е интересно да прочета повече тънкости за канонични адреси при Марта.
---------------------
Ха, НАЗДРАВЕ!!!
"Прави това, което не си правил, за да се научиш" - К. Керин

Неактивен AngelinStoev

  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 271
  • Репутация: 0
    • bg-maistor
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #6 -: 10 Март, 2015, 10:42:50 »
0
Здравейте отново,

сега направих една проба и взех един продукт който е в 3 различни категории. Взех трите линка и ги сложих да им вида структурните данни в GWT и независимо, че са в три различни категории структурните данни показват само един адрес на продукта и той е от главната категория. Не знам при това положение дали има дублиране след като Google го вижда като един?

Другото което ме интересува е има ли някакъв начин да забраня да се взима автоматично ключовите думи и описание на сайта, там където няма възможност да се сложи собствено (като при производители, следващи страници и т.н), защо сега ми ги дава като дублирани?

Благодаря предварително!

Неактивен MOn dsoffn

  • Разбирач
  • *
  • Публикации: 1070
  • Репутация: +22
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #7 -: 10 Март, 2015, 12:02:13 »
0
За тези неща се използват релации и канонични адреси. Никитов много добре е обяснил какво правят каноничните адреси в поста над твоя. След като един и също продукт е в три категории, как очакваш структурните данни да са различни? Просто му казваш на гугъл, че това е един и същи продукт на три различни места.

Неактивен AngelinStoev

  • Чаткащ
  • *
  • Публикации: 271
  • Репутация: 0
    • bg-maistor
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #8 -: 10 Март, 2015, 21:02:18 »
0
И как по-точно да му кажа, че не съм добре запознат?

Неактивен MOn dsoffn

  • Разбирач
  • *
  • Публикации: 1070
  • Репутация: +22
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #9 -: 10 Март, 2015, 22:30:55 »
0
До първата версия на VM за джумла 3 нямаше не съм видял опция за задаване на канонични адреси. Съмнявам се да са го добавили. Ще трябва да си го донапишеш сам  :)

Неактивен MOn dsoffn

  • Разбирач
  • *
  • Публикации: 1070
  • Репутация: +22
Re: Превишаване на процесорното време
« Отговор #10 -: 10 Март, 2015, 22:39:03 »
0
Прочети това за повече информация,
https://support.google.com/webmasters/answer/139066?hl=en

Виж си линковете на продуктите, който са в няколко категории. Защото за да се приеме дадено съдържание за дублирано, трябва да може да се достига до него от два различни адреса.

Примерно ако продукта X има в категория Z и D и линка към продукта и в двете категории е sitename.com/z/x няма проблем, ако може да се достигне и от sitename.com/d/x, тогава гугъл ще приеме за дублирано съдържание единия от двата линка и няма да го индексира и трябва да се добавят канонични линковете или точно казано и от двете места линка към продукта да е един и същ.

След като си администрираш сам онлайн магазин с голям трафик е нормално да четеш супер много и тези неща да ги знаеш.
« Последна редакция: 10 Март, 2015, 22:40:54 от Donbaron.bg »