Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Новини:

Автор Тема: Приемливо време за отговор на сървъра?  (Прочетена 5981 пъти)

Неактивен plam

  • Задържал се
  • *
  • Публикации: 70
  • Репутация: +1
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #30 -: 16 Февруари, 2017, 16:46:13 »
0
Така е, но стандартното търсене даже и това не прави... Подреждането на по-големия бр. срещания най-отгоре дава повече шанс търсения смисъл тук да е най-пълен. Или поне няколко блока по-долу, което интелекта на търсещия много по-лесно ще прецени, отколкото непредвидимата подредба в резултатите от стандартния сърч (или допълнителните му филтри в резултатите).

А и SmartSearch още в резултатите показва само точни части-контекст с маркирани резултати (стандартният тук е лотария) и при отваряне на статия – всички търсени термини също вече са маркирани в целия текст. Добре е замислен и много добра работа върши...

Остава само да има вариант как да може по-безболезнено и за сайта, и за хостинга да се ползва SmartSearch ?  :)

« Последна редакция: 16 Февруари, 2017, 16:51:01 от plam »

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
  • Репутация: +6
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #31 -: 16 Февруари, 2017, 18:06:58 »
0
Умното търсене до колкото знам е само ако ползваш вградения модул за търсене и всяко допълнително приложение посредством добавка дава възможност да се търси в него.

Аз обаче не виждам смисъл когато се търси в магазин да се намесват останали приложения и смятам че трябва да се ползва търсещия модул за самото приложение.
От друга страна умното търсене като ти излюе смесено информация от всякакви източници в сайта не знам как робота ще прецени кое най-подходящо за потребителя.

За мен умното търсене е ако може да търси по корена на думата образно казано.
Примерно пишеш БРАДВАР и ти извиква освен БРАДВА и БРАДВИЧКА освен БРАДВАР, а бих я нарекъл интелигентна ако ти изведе и резултати за СЕКИРА... и сниноними
Онлайн магазин за фототапети

Неактивен plam

  • Задържал се
  • *
  • Публикации: 70
  • Репутация: +1
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #32 -: 16 Февруари, 2017, 18:38:34 »
0
... за магазин – да.
Имах предвид за сайт с огромно количество текстове (примерно издателство), където скромните възможности на стандартното търсене само донякъде вършат работа.


Неактивен bongo1111

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1958
  • Ти ся кво нещо проблем ли имаш ?!
  • Репутация: +2
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #33 -: 16 Февруари, 2017, 23:50:08 »
+1
sashomasho ти говориш вече за АИ което няма как да стане без обучение на робота.
Да умно(уф) или интелигентно търсене изисква програмирана логика, което за съжаление в българският език, не знам да е направено за който и да е  екстенжън. И тук говорим за мнооого голям проблем, имайки предвид двойното и тройно понякога значение на българските думи  И словосъчетания.
Тук на помощ идват таговете и при реално добре организиран магазин с добре премислени тагове, търсачката би ограничила заявките до таговете, което предполагам  ще ограничи и заявките в базата данни.
Едно е заявката да е селект фром  където дума х е 5 пъти или 10 -това е безумие,  но селект фром където тагс е = 1,2,3 драстично би съкратило така нареченото умно търсене.
По принцип идеята за таговете в модерните магазини е точно тази защото проблема не е от вчера.

Не знам дали ми следите мисълта, но като се абстрахираме от сървърните настройки, базата си е база и заявките също.
 Има разбирасе значение, дали ползваш чист апаш или комбинация с NGINX, но заявката си е заявка и трябва да се процесира.
Ако търсачка е програмирана да търси по тагове и таговете са добре премислени, като ключови думи  а и като спецификации на продукта, то заявките в базата би трябвало теоретично а и на практика да са много по-малко, а ако не са, то поне процесирането им да се изпълнява в пъти по-бързо.
Поправете ме ако греша.

 
« Последна редакция: 17 Февруари, 2017, 00:06:59 от bongo1111 »

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
  • Репутация: +6
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #34 -: 17 Февруари, 2017, 09:18:11 »
0
@plam възможное и да е полезна, но не е това което трябва да бъде
@bongo1111 програмирането не е кой знае каква философия... синонимен речник + морфологичен разбор и да кажем 90% от работата е свършена.
Основият проблем според мен е че голяма част от приложенията, да не казвам всички се правят от програмисти които не се консултират със СЕО специалист, специалист по продажби, специалист по маркетинг и реклама ако говорим за магазин или пък със спциалист по недвижими имоти ако се прави приложение за този бранш. Те нямат и човек в екипа си който да има бегла представа. Оптимизацията и бързодействието пък не ги интересува защото не го правят за тях и го правят с тест за 50 или 100 продукта (всички демота са с малко количество инфорамция дали са статии или продукти). Още по лошо е когато кажеш на програмист основните грешки в приложението му и той откаже да ги промени развие. Срещал съм и такива които ги е грижа приложенията им да санат най-добрите и направо си просят предложения какво да добавят какво да модифицират че да стане по-добре.

Но да се върнем на търсенето...
При таговете... то пак си е търсене дали ще са тагове или ключови думи или заглавие количеството думи в тези полета горе долу е едно и също. Така че няма как да се спести време за обработка.
Ако ограничиш до 1-2 така (думи) свой продукт или статия ще пропуснеш да изведеш полезни за постетитея данни. Плюс това трябва да имаш предложения в реално време за ключовите думи когато започнеш да ги въвеждаш, което означава че ще имаш заявка и търсене при всяка нова написана буква.

Оптимизацията си има някакви граници. От там нататък вероятно решението е в по-мощна машина. Така като съм преминал от споделен хостин на ВПС така и ВПСа трябва да се осъвременява.

При 5 или 10 000 статии/продукта имаш огромно преравяне на информация при всяко търсене
При кеш за всяка търсена ключова дума пък трупаш голяма база. От друга страна този кеш се трие на определено време защото трябва да обхване новите статии/продукти. И става един порочен кръг...
И пак стигаме до по-добра машина която да обработва по-бързо заявките. Всеки казва намали си заявките. Мога да ги сведа до 1 (хтмл сайт) но се връщам 15 години назад.

Въпросът ми е каква трябва да е машината (рам, ядра) за да се почувства осезаемо подобрение...
В днешно време мисля че оказва влияние и ССД дисковете. Виждам огромна разлика в няколко работни станции на които обработвам огромни количества данни с ССД. Лошото е че в момента ССД сървърите са с цена 7 пъти по-висока от колкото ХДД.
Онлайн магазин за фототапети

Неактивен bongo1111

  • Гуру
  • *
  • Публикации: 1958
  • Ти ся кво нещо проблем ли имаш ?!
  • Репутация: +2
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #35 -: 17 Февруари, 2017, 11:23:06 »
0
Колко плащаш за сегашния впс ?

Неактивен Уеб дизайн Seo

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2818
  • 3D Web Design - разработка на добавки за Joomla
  • Репутация: +48
    • 3DWebDesign
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #36 -: 17 Февруари, 2017, 15:54:01 »
+1
Разлика в бързодействието ще усетиш повече от повече памет и от SSD диск, процесора не е толкова ограничаващ фактор. За начало си вдигна рам паметта и следи какво ще се случи.
Практически Joomla курс и обучения. Записване на 0898615736

Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #37 -: 17 Февруари, 2017, 21:27:41 »
0
Има разбирасе значение, дали ползваш чист апаш или комбинация с NGINX, но заявката си е заявка и трябва да се процесира.

Това е много добро решение за разтоварване на apache-to и вдигането на производителността.
Ако статичното съдържание е изнесено на под домейн, който работи на nginx - резултата е в пъти по-добър, отколкото всичко да е на apache.

https://forum.joomla.bg/index.php?topic=746.0
https://docs.joomla.org/Nginx

« Последна редакция: 17 Февруари, 2017, 23:14:15 от Михаил Михов »
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен Бого

  • Администратор
  • Гуру
  • *
  • Публикации: 2275
  • Репутация: +28
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #38 -: 19 Февруари, 2017, 12:58:57 »
0
Благодаря за информациятя
Това което намерих аз като допълнителна инфорамция е че реален тест за отговор на сървъра се прави със статичен елемент, дакажем малка снимка:
www.site.com/image.jpg

Здравей,

точно това ти казах още в началото/html страница/, гледам си махнал доста от нещата в началната страница, сега заявките са в пъти по-малко и съответно е скочила скоростта на сайта.
Joomla, произлиза от думата Jumla (на суахили), която означава `всички заедно`, като потвърждение на open source инициативата!

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
  • Репутация: +6
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #39 -: 19 Февруари, 2017, 14:57:04 »
0
@Уеб дизайн Seo
Благодаря... Лошото е че все още ССД сървърите са скъпи но ще направя едно проучване за текущия пазар.

@ Михаил Михов обясни накратко за какво става дума, и евентуално без изнасяне на статично съдържание на поддомейн

@ Бого ако гледаш сайта в подписа ми то него не съм го променял от отдавна завяките са все същите. Може би кеш и настройките от Еди за кеширане в браузъра. Не знам как да намаля повече заявките
« Последна редакция: 19 Февруари, 2017, 15:00:46 от sashomasho »
Онлайн магазин за фототапети

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
  • Репутация: +6
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #40 -: 19 Февруари, 2017, 14:59:48 »
0
Да попитам какви трябва да са настройките на PHP сървъра да кажем от към:
memory_limit

и раздни други такива важни параметри... какви стойности препоръчвате

Има ли нещо общо РАМ паметта на сървъра която да кажем е 2048 МБ с memory_limit който се задава в ПХП конфигурацията....
Онлайн магазин за фототапети

Неактивен Михаил Михов

  • Администратор
  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 3915
  • @Mihail
  • Репутация: +80
    • MyWeb1
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #41 -: 19 Февруари, 2017, 19:21:33 »
0
Старият ли сървър е?
myweb1.eu // Български платежни методи за HikaShop

Неактивен sashomasho

  • Мега Гуру
  • *
  • Публикации: 2905
  • искам въртолет
  • Репутация: +6
Re: Приемливо време за отговор на сървъра?
« Отговор #42 -: 19 Февруари, 2017, 20:11:30 »
0
същият
Онлайн магазин за фототапети